top of page

2d animasyon yaptırırken yapılan hatalar

2d animasyon yaptırmak isteyen firmaların çoğu zaman yaptıkları hataları anlatmaya çalışacağız bu yazımızda. İlk yapılan hatamız;

1-) 1 dakikalık bir animasyon işimiz var acaba maliyeti ne olur.?

Buradaki söylem adeta bir araba bayisine gidip 'bize bir araç gerekiyor maliyeti nedir acaba.? ' der gibi oluyor. 2d animasyon işi sadece dakika baz alınıp yaptırılmaz. Asıl önemli olan içeriği , karakter ve sahne sayısıdır. Çoğu firma bu hataya hemen düşer ve uygun fiyata dakikalık bir iş aldığını zanneder. Oysa işi alan firma size üç - beş sahne ile bir dakikayı geçirebilir ve ortaya sıkıcı , akıcı olmayan bir 2d animasyon çıkar.

Eğer kaliteli bir 2d animasyon yaptırmak istiyorsanız saniye veya dakika olarak değil

sahne sayısı ile kelime sayısına göre fiyat almalısınız. Altta bulunan Sadeceon.com için yaptığımız 2d animasyon tanıtım filmini incelerseniz ne kadar çok sahne ve akıcı geçişler kullandığımızı görebilirsiniz.

2-) 2d animasyon fix fiyat paketleri içeren animasyon firmaları

Bu siteler genelde size dakika üzerinden yaptırmak istediğiniz 2d animasyon tanıtım filminizi satmak isterler. Dakikası x lira artı seslendirme artı senaryo v.b fix fiyat listesi gider.. Yukarıda da belirttiğimiz gibi dakika üzerinden size fiyat teklifi veren bir 2d animasyon firmasının size şişirme ve kalitesiz bir 2d animasyon filmi vereceğinden emin olabilirsiniz.

Şöyle düşünün elinizde bir senaryo metni var ve 100 kelimeden oluşuyor. Size verilen rakam bir dakika için x lira . Oysa 200 kelime de 1 dakika içinde rahatlıkla okunabilir o zaman yapılan iş iki katına çıkmış olmacak mı.? Tabiki bu tarz firmalarda olmayacak sizin 2d animasyon filminizi az sahne ve bol bol seslendirme ile geçirtirmiş olacaklar.

3-) Hazır kalıp 2d animasyoncular

Bu görselde ki karakter tanıdık geldi mi .? Google' da 2d animasyon yazarak arama yaptığınızda en çok görebileceğiniz hazır kalıp animasyon karakteridir kendileri. Piyasada bulunan çoğu sözde animasyon firması bu hazır kalıp animasyon programını kullanarak animasyonları yapmaya çalışmaktadır.

Oysa 2d animasyon tamamen sizin oluşturduğunuz senaryoya göre tasarlanmalı ve canlandırılmalıdır. Hazır oturtulmuş bir kalıba göre değil. Bu tarz animasyonları yapmaya çalışan kişi veya firmaların coğu ek gelir kazanabilmek için freelance olarak bu işleri yapmaktadırlar. Sizin senaryonuza göre değil de ellerindeki materyale göre senaryoyu şekillendirmek zorundadırlar. Çünkü bundan fazlasını yapamazlar.

2d animasyon işi gerçekten sabır, vizyon ve tasarım kabileyi isteyen bir iştir. Renk uyumundan karakter seçimine ve bu karakterlere göre arka plan ve objelerin yapılmasına kadar uzun ve zahmetli bir iştir. İlla animasyon yaptırmak istiyorum benim de olsun nasıl olursa olsun diyorsanız bu animasyonlar tam size göre.

4-) Seslendirme ve senaryo

Fix fiyatlı veya çok uygun fiyata 2d animasyon yapan firmalar da genelde seslendirme de fiyata dahildir. Çünkü bu seslendirmeleri genelde kendileri yada eşi dostu yapmaktadır. Oysa seslendirme animasyonun bel kemiğidir. Filmlerde yada dizilerde bile çoğu zaman ortaya daha kaliteli bir iş çıksın diye ana karakterin yerine bir seslendirme dublajı sanatçısı kullanılmaktadır. Çünkü seslendirme işi gerçekten zor, diksiyon isteyen ve Allah vergisi bir iştir.

Senaryoya gelince genelde size sözde senaryo yazan firmalar animasyonlara şu şekilde başlarlar;

-Bu Ali Bey,

-Bu Ayşe

-Sizi Emre Bey ile tanıştıralım gibi.

Bu bir animasyona başlarken yapılabilecek en kolay ve zaman geçirici senaryo metnidir.

5-) Sonuç

Sonuç olarak 2d animasyon yaptırmak istediğiniz zaman mutlaka dakika bazlı olarak teklif almayınız. Senaryo metninizi göndererek ve senaryoda yazılan her şeyin birebir yapılması şartı ile fiyat teklifi alınız. Hatta bunun ile ilgili firmadan bir sözleşme talep edebilir ve bu sözleşmeye senaryo metnini ve bu metine göre 2d animasyonda yapılacakları harfiyen belirtebilirsiniz.

Fiyatı alırken mutlaka profesyonel seslendirmeci kullanılıp kullanılmadığını öğreniniz.

Fix fiyat veren 2d animasyon firmalarından şişirme, kalitesiz ve akıcı olmayan tanıtım filmleri alacağınıza ; kısa ama etkili işinin eğli 2d animasyon firmalarından teklif alınız. İnanın sonunda etkili reklam dönüşleri ile kazanan siz olacaksınız.

Limon Animasyon


Tanıtılan Yazılar
Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Henüz etiket yok.
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page